Melyik kaputípust válaszd? Kétszárnyú? Úszó? Alsó sínes toló?

Melyik kaputípust válaszd? Kétszárnyú? Úszó? Alsó sínes toló?

Kétszárnyú kapu

A kétszárnyú kovácsoltvas kapuk esztétikai szempontból az egyik legszebb megoldást jelentik. Nincs elegánsabb látvány, mint amikor a gépkocsiddal megállsz a kapu előtt, és az előkelően, szinte kitárva karjait, kinyílik előtted. Gondolj csak bele! Láttál már olyan filmet, ahol a gazdag tulajdonos megáll a kapuja előtt, és az egyszerűen oldalra elgurul? Ugye, hogy nem? Az elegancia és a tradíció egyik megkerülhetetlen eleme a kétszárnyú kapu.

Ráadásul ez a kaputípus nemcsak esztétikai szempontból előnyös, hanem ár-érték arányban is az egyik legkedvezőbb választás.

Úszókapu és alsó sínes tolókapu

A toló- és úszókapuk azután kezdtek elterjedni, hogy egyre többen építkeztek az utcafronti telekrészre. A házak annyira közel kerültek az utcához, hogy a kétszárnyú kapu praktikus szempontból nem volt megoldható, mivel a nyitás tól sok helyet vett volna el a bejáró hosszából. Ekkor kezdtek elterjedni az oldalra mozgó úszó- és tolókapuk.

Főként tehát a telek adottságai indokolták ezeknek a kaputípusoknak az elterjedését, ám az emberek idővel egyfajta modern megoldásként kezdték el kezelni. Sokan úszókaput akartak, még akkor is, ha a telek elrendezése egyébként lehetővé tette volna a kétszárnyú kapu alkalmazását.

A valóság azonban az, hogy az úszó- és tolókapuk a kerítés hosszából vesznek el, így vizuálisan csökkentik a kerítés folytonosságát. Ezért, ha a telek elrendezése megengedi, érdemes a hagyományos kétszárnyú kapu mellett dönteni.

Milyen helyigénye van a különböző kaputípusoknak?

  • Kétszárnyú kapu: Nyitott állapotban a telek felőli oldalon a kapunyílás méretének felét foglalja el. Fontos, hogy a nyitás irányában a talajszint legfeljebb 20 mm-t emelkedhet. Közterület felé nem nyitható, amit az OTÉK 253/1997. (XII. 20.) rendelet is szabályoz.
  • Alsó sínes tolókapu: A kapu a kerítés belső oldalán mozog. Helyigénye a nyitás irányában a kapunyílás mérete plusz 500 mm, amely különleges esetben 300 mm-re csökkenthető. Például egy 3,2 m-es kapunyílás esetében minimum 3,7 m hely szükséges oldalra.
  • Úszókapu: Szintén a kerítés belső oldalán mozog, de jelentősen nagyobb helyigénnyel. Egy 3,2 m-es kapu esetén a nyitás irányába körülbelül 4,8 m helyre van szükség.

Ha tehát a telek adottságai megengedik, érdemes a kétszárnyú kaput választani, hiszen az esztétikum és a funkcionalitás terén is előnyösebb megoldást kínál.

Scroll to Top