U fordulós gipszbeton lépcsőre korlátot tervezünk és építünk. A gipszlépcső vázát nem mi építjük meg!
Az alább leírtak csak iránymutatás a lépcső tervezéséhez! Minden esetben konzultálj a gipszbeton lépcső tervezőjével, illetve kivitelezőivel!
Előnyök:
- Esztétikus megjelenés
- A korlát alsó szakaszán a kapaszkodás végig megoldott, fali kapaszkodó nélkül. (A képen kapaszkodó nélküli korlát van, de azzal is megoldható.)
- A lépcsőfokok kiosztása egyenletes.
- A fordulóban nincsenek húzott lépcsőfokok, ezáltal javul a komfortérzet.
Mire érdemes odafigyelni a lépcső tervezése közben?
- Úgy szép a korlát, ha a pengefal a korlát 1/3 részéig ér, tehát lépcsőközéptől mérve 300-400mm között.
- A kapaszkodónak 50mm hely kell, hogy egy felnőtt kéz akadásmentesen használni tudja.
- Ahol a kapaszkodók metszik egymást, tehát egymással szemben vannak, ott 2x50mm helyre van szükség. (A képen látott korláton ugyan nincs kapaszkodó, de ha lenne, így kell számolni.)
- A fordulónál az oszlopok között maximálisan (szabvány szerint) 120mm helynek szabad lenni. Mivel ez feszegeti a határokat, ezért 100mm-re érdemes tervezni. Amennyiben a gipszbeton pengefala 50mm, úgy a pengefalak között, az orsótérben a távolság 92mm.
- A lépcső legtetején a pengefalat lehetőség szerint vissza kell vágni, mégpedig a végleges (burkolatlan) járószinttel egy vonalban. Ez lehetőséget teremt arra, hogy egy rozsdamentes profillal beforduljunk. Mivel a profil min. 20mm magas, ezért kényelmesen neki lehet burkolni akár hideg, akár meleg burkolattal. A befordulás más padlókialakítással is megvalósítható, erről ide kattintva olvashatsz.