(Az alábbi tapasztalatok az elmúlt évek során megvalósult munkák alapján születtek. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a helyszíni adottságok és az egyéni stílus nagyban befolyásolhatják a kivitelezést. Éppen ezért mindig érdemes szakemberrel konzultálni a legjobb megoldás érdekében!)
1. Magassági méretek
Az első lépés mindig a magasság meghatározása. Ehhez érdemes elmenni a helyi építési hatósághoz, mert nem építhetsz akármilyen magas kerítést!
A jellemző magasság 1,8 m az oszlop tetején lévő fedkő aljáig. Ha a terep lejtős, akkor a tervezés már komolyabb feladat, ebbe most nem is mennék bele. Fontos, hogy ne vágj bele ellenőrzés nélkül, mert utólag egy bontási kötelezettség nagyon drága mulatság lehet. Volt olyan ügyfél, akinek az egész kerítését el kellett bontania, beleértve a lakatos munkákat is, ami milliós nagyságrendű veszteséget jelentett.
2. Az arányok fontossága
A kerítés esztétikumát nagymértékben befolyásolják az arányok. A legjobb, ha az 1/3 – 2/3 arányt tartod:
- Lábazat: max. 600 mm (fedkővel együtt)
- Kerítésmező: min. 1200 mm (fedlap tetejétől a fedkő aljáig)
Fontos, hogy a lábazat soha ne legyen nagyobb, mint az 1/3, mert az elnyomhatja a kerítésmezőt, aránytalan hatást keltve. Ha a terepviszonyok miatt nem lehet pontosan tartani ezt az arányt, inkább kisebb legyen a lábazat, mint nagyobb.
3. Gépkocsibehajtó méretei
Ha gépkocsibeállót tervezel, gondolj a kényelmes használatra! Az ajánlott minimális szélesség 3,2 m. Egy nagyobb autó, pl. Audi Q7 (kb. 2,2 m széles), még kényelmesen be tud hajtani ezen.
Ha a beállás nem szemből történik, hanem szögben kell megközelíteni a kaput, akkor a 3,2 m kevés lehet. 60°-os behajtási szögnél már csak kb. 20 cm maradhat a tükör és a kapufélfa között, ami elég szűk.
Kétszárnyú kapu esetén figyelj arra, hogy a tiszta átjáró ~10 cm-rel kisebb lesz a forgópántok miatt!
4. Személykapu
A személykapu végleges szélessége 1,1 m legyen, burkolattal együtt. Ez a beépítés után kb. 950 mm-re csökken. Ez a méret optimális a mindennapi használatra, akár csomagokkal a kezedben, akár biciklivel is kényelmesen áthaladhatsz rajta.
5. Kerítésmező (kerítésbetét)
A betétek szélessége nagyban meghatározza a kerítés kinézetét. Az ideális szélesség 2,2 – 2,5 m között van. Fontos, hogy a betétek ne legyenek eltérő méretűek, mert az vizuálisan rendezetlen hatást kelt.
Ha íves tetejű kerítést szeretnél, akkor különösen figyelj arra, hogy a mezők azonos szélességűek legyenek! A kisebb mezőknél ugyanakkora ívmagasság púposabb hatást kelt.
6. Betonalap
A betonalap az egyik legfontosabb szerkezeti elem. A pontos méreteket mindig szakember határozza meg, de ökölszabályként alkalmazható:
- 80 cm mély, 30 cm széles folyamatos, vasalt betonalap
- A kapuoszlopokat az alappal össze kell kötni, hogy stabilak maradjanak
- Ha valami miatt meg kell szakítani az alapot, soha ne a kapuoszlopoknál, hanem inkább egy kerítésmezőnél
VÉGSZÓ:
A fentiek iránymutatásként szolgálnak. Mindig konzultálj helyi szakemberekkel és hatóságokkal, hogy a kerítés megfeleljen az előírásoknak és a helyi adottságoknak!