Az épületszerkezetek egyik kritikus pontja a csapadékvíz elleni védelem, különösen olyan szerkezeti elemek esetében, ahol a víz bejuthat a belső rétegekbe. A bemutatott csomópont egy olyan innovatív megoldást kínál, amely hatékonyan akadályozza meg a vízszigetelés alá jutó nedvességet.
Az oszlop talpának rögzítése
Az oszlop talpát a vízszigetelésen keresztül kell rögzíteni az attikafal felső betonrétegébe. A rögzítés jellemzően 4 db M8-as vagy 2 db M10-es csavarral történik, amelynek mérete a beton vastagságától és a terhelési viszonyoktól függ.
A rögzítést minden esetben vegyidűbellel végezzük el, amely során menetes csapokat ragasztunk be a betonba. Ennek előnye:
- Nagyobb teherbírás és stabilitás,
- Terhelésmentes rögzítés,
- A ragasztóanyag megakadályozza a víz bejutását a csatlakozási pontokon keresztül.
Az oszloptalp alá kétkomponensű betonragasztó kerül, amely biztosítja a tökéletes felfekvést. Ez rendkívül fontos, mivel egy mozgó oszlop könnyen a vízszigetelés megszakadását okozhatja, ami hosszú távon komoly szerkezeti problémákhoz vezethet. Erre különös figyelmet kell fordítani.
Mindezek ellenére a teljes védelem érdekében az oszlop talpát kenhető szigetelőanyaggal kell körbekenni, miután megfelelően rögzítésre került.
Az oszlopba épített vízelvezető megoldás
A rendszer kulcseleme az oszlopba integrált rozsdamentes acél záródugó, amely kettős funkciót lát el:
- Megakadályozza a csapadékvíz bejutását a szerkezet alsóbb rétegeibe.
- Biztosítja a víz elvezetését az oszlopból még a felső burkolati szint felett.
A dugó felső szintjén két furat található, amelyeken keresztül a víz távozhat. Ezeket egy rozsdamentes acél takaróelem fedi el, amelyet az oszlopra ráhúzva rögzítenek. Ez a megoldás takarást biztosít, így a furatok nem láthatóak.
A záródugó és az oszlop pozícióját úgy kell méretezni, hogy a vízkifolyó nyílás 5-10 mm-rel a végleges burkolati szint felett helyezkedjen el, így a takaróelem tökéletesen elfedi a furatokat.
Az oszlop telepítésének technikai sorrendje
- Oszlop telepítése szerelvények nélkül az attikafal tetejére, a vízszigetelés átfúrásával.
- Oszloptalp hézagolása és rögzítése vegyidűbellel.
- Oszloptalp kenhető szigeteléssel való kezelése a tökéletes vízzárás érdekében.
- Rétegrendek kialakítása és a felső burkolólap felhelyezése.
- Oszlop szerelvényezése és végleges átadása.
Az oszlop szerelvények nélküli telepítése lehetővé teszi, hogy a felső burkolólapot az oszlopra ráhúzva lehessen felhelyezni. A burkolólap kivágását egy rozsdamentes takaróelem fedi, így nincs szükség milliméter pontos kivágásra. Akár 50 mm-es furat is készülhet a burkolólapra, amelyen a 42 mm átmérőjű oszlop kényelmesen átfér.
Fontos alkalmazási feltételek
Ezt a megoldást minden olyan esetben alkalmazni kell, amikor az oszlop érinti a vízzáró rétegeket. Ha az oszlopba víz jut, és a megfelelő előkészítés elmarad, akkor a csapadékvíz a vízzáró rétegek alá kerülhet, ami az épület beázásához vezethet.
Nem elegendő az oszloptalpat lezárni – a vizet el is kell vezetni. Amennyiben a víz az oszlop belsejében összegyűlik és megfagy, az szétrepesztheti az oszlopot, ami szintén beázást okozhat.
Már több helyen tapasztaltunk ilyen problémát, amely komoly károkat okozott. Ez egy valós veszélyforrás, amelyet megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel meg kell előzni. Aki erre nem szán elegendő időt és pénzt, az a későbbiekben súlyos javítási költségekkel számolhat.