Korlátbeépítés: Fontos szempontok és technikai részletek

Korlátbeépítés: Fontos szempontok és technikai részletek

A képen látható korlátot mi készítettük, és szeretnék megosztani néhány fontos technikai részletet, amelyekre mindenképpen érdemes odafigyelni egy korlát beépítésekor.

A burkolat és a fúrás fontossága

Ügyfelünk mészkő burkolatot választott a teraszához, amely jellemzően 20-30 mm vastagságú. Ilyen burkolatok esetében az ütvefúrás nem ajánlott, mert mikrorepedéseket okozhat, amelyek később töréshez vezethetnek. Ezért marószerszámmal csiszoljuk át a lapokat, így elkerülhető a repedések kialakulása.

Ragasztás és stabilitás

Fontos, hogy a burkoló teljes felületen ragassza le a lapokat, hogy alattuk ne alakuljon ki légüres tér. Ha a lapok nincsenek megfelelően leragasztva, akkor az oszlopok rögzítésénél eltörhetnek. A talp lefelé nyomja a lapot, és ha alatta üreg van, egy ponton eltörhet.

Vegyi dübel használata

A korlátoszlopokat vegyi dübellel (kétkomponensű betonragasztóval) rögzítjük. Csak minőségi márkákat használunk, mint Fischer, Reca vagy Hilti. Ennek a technológiának az előnye, hogy nem terheli és nem feszíti a betont. Feszítő dübelt már csak beltérben, vasbeton lépcsőknél alkalmazunk.

A járólap átmarását követően a betonba is üreget képzünk, ahova vegyi dübellel menetes csapokat rögzítünk – vagyis, divatos szóval élve: implantálunk. Miután a ragasztó megkötött, kerámiához és fémhez használható tömítőanyaggal tömítjük a csapokat, így a víz nem tud lejutni a járólap alá. A vegyi dübel egyik nagy előnye, hogy a kötőelemek nem mozdulnak meg, így a tömítés nem sérül, és a víz nem juthat be a csavar tövénél. Ez különösen fontos télen, amikor a víz bejutása lapfelfagyást okozhat.

Tömítés és vízszigetelés

A korlátoszlop talpának rögzítésénél SIKA tömítőpasztát használunk, ami egy extra vízszigetelést biztosít, megakadályozva a korróziót és a szerkezet idő előtti károsodását.

A korlát kivitelezésének geometriája

Ez a lépcső több ponton törik meg, mert a lépcsőszakasz pihenő felülettel van kombinálva. A korlátnak követnie kell a lépcső vonalvezetését és geometriáját, hogy esztétikailag és szerkezetileg is megfelelő legyen.

Jogszabályi megfelelés és pálcaközök

A korlát mindenben megfelel a hatályos jogszabályoknak. Az előírás szerint a maximális pálcaköz 120 mm, de optikailag ezt nagynak találjuk, ezért a 100-110 mm-es pálcaközt részesítjük előnyben.

Kültéri korlátok és horganyzás

2021-et írunk, és úgy gondolom, hogy kültéren kizárólag tűzihorganyzott korlátot szabad építeni. A korlátszakaszok összeillesztését csavarkötéssel vagy minimális hegesztéssel kell megoldani. Ha mégis szükséges a hegesztés, azt hideg horgannyal javítjuk. A horganyzás elengedhetetlen, hiszen senki sem szeretne rozsda foltokat látni a csiszolt burkolaton. A festés önmagában nem megfelelő megoldás, mert a szereléskor a festék megsérülhet, és vannak olyan pontok, ahova nem lehet megfelelően eljuttatni a festéket, például a kosárdísz közepe.

Felületkezelés és esztétikai hatás

A korlát fekete színű, de ezen felül kapott egy bronz patina réteget is. Ez egy extra festékréteg, amelyet ecseteléssel hordunk fel, nem szórással. Ez egy aprólékos, precíz munka, amely különleges esztétikai hatást biztosít. A végeredmény olyan, mintha a korlát bronzból készült volna, és a fekete réteg kopása miatt a bronz szín előbukkanna alóla.

Összegzés

Remélem, hogy sikerült hasznos információkat átadnom a korlátok beépítéséről és azok technikai részleteiről. Köszönöm, hogy elolvastad!

Scroll to Top